Sold Sig SIERRA 6BDX 2-12X40MM
Status
Not open for further replies.
SmithCRS
FNG
Rating - 100%
Joined
May 31, 2025
Messages
43
SPECS
  • Magnification: 2-12x
  • Objective Lens Diameter: 40mm
  • Tube Diameter: 30mm
  • Reticle: BDX-R2 Digital
  • Adjustment Click Value: 0.25 MOA
  • Field of View: 8.7 - 52.5 ft @ 100 yds
  • Eye Relief: 3.7 - 3.9 in
  • Weight: 21.4 oz
  • Focal Plane: Second
  • Waterproof: Yes (IPX-7)
  • Fogproof: Yes
  • Illumination: 10 brightness settings
  • Battery: 2x CR2032
  • Ballistic Data Xchange (BDX): Integrated 2.0 with up to 95% light transmission